TULIPÁNY

Tulipány

Tulipány - má první srdcová záležitost. Povím vám příběh malého adolescenta, který měl rád kytky a z nich nejvíce barevné tulipány. Když dostal na zahradě rodičů 5 m2 záhonu, koupil 20 druhů tulipánů. Tyto krásně vykvetly, ale druhý rok se nenašel ani jeden. Nejprve myslel, že uhnily, ale za 3 roky kopal díru pro růži a 5 metrů od záhonu našel jeskyni plnou tulipánových cibulek. Kdo ? No přece hryzec a jeho spížírna....

Tulipány na rozdíl od dříve uvedených hlíznatých rostlin je opravdu nutné vysazovat do chrániček. Jedno jestli malých přepravek,drátěných košů nebo komerčních výrobků. Problém je v tom, že je potřeba je každoročně sklidit v červnu, usušit a v říjnu vysadit do nové půdy. Nejprve jsem používal drátěnou vanu 600 x 150 x 50 cm z králičího pletiva - není to vhodné, protože vana se nedá přemístit a po 5 letech je země pod vanou udusaná na mlat. Proto používám italské přepravky 40 x 30 cm, které 5 týdnů po odkvětu tulipánů vyjmu, usuším i s cibulkama pod pergolou a pak sklidím a roztřídím tulipány. Než jsem se zaměřil na šlechtění denivek, měl jsem sbírku 160 odrůd, nyní jich mám asi 90 + botanické na skalce.

U tulipánů doporučuji do přepravky 12 až 15 tulipánů, při 20 už hrozí houbové choroby. Postřiky běžnými fungicidy při vlhkém počasí jsou doporučené. Rovněž pozor na spadané květy, které zůstanou na listu - vždy se zde objeví botrytis Kromě hlodavců pak živočišné škůdce v podstatě nemají. Jednotlivé druhy vysazuji podle plánku, příměsi jiných odrůd okamžitě odstraňuji, stejně jako tzv. Rembrandovy žíhané tulipány (jedná se virózu, na kterou není postřik a mšice je roznesou na všechny rostliny).

Tulipánů je nepřeberné množství a dělí se na botanické a kulturní druhy. Uvedu pouze druhy, které mám ve svém seznamu:

Jednoduché rané tulipány - AAFKE, PRINCESS IRENE, Plné rané tulipány - CILESTA, Triumf hybridy - GAVOTA, FURAND,HOTPANS, Darwin hybridy - BANJA LUCA, DAYDREAM, Jednoduché pozdní tulipány - HELMAR, QUEEN OF NIGHT, Liliokvěté tulipány - BALLADE,ALLADIN'S RECORD, LILYNITA, LONG LADY, BLUSCHING LADY. Třepenité tulipány - krispy - ARIA CARD, CUMMINGS, FABIO, JOINT DIVISION, OVIDEO. Pivoňkovité tulipány - ICE CREAM, WOW, Voskové tulipány - PICTURE, LIBERSTAR. Viridiflory - FORMOSA, VIRICHIC, SPRING GREEN. Vícekvěté tulipány - COLOR SPECTACLE, tulipány - Rembrandt HAPPY GENERATION, ZUREL, REMS FAVORITE. Plnokvěté krispované tulipány - LION KING, QUEENSLAND, SNOW CRYSTAL. Posledně jmenovaný druh měl obrovský úspěch na jarní etapě FLORA OLOMOUC 2019, na pěstování je stejně jako ICE CREAM dost náročný.

Tulipány - fotogalerie

Přehled tulipánů je uveden ve fotogalerii níže. Pod fotografií je uveden název pěstované odrůdy.

Poznámka: Uvedené druhy jsou fotografie 2015, loni jsem vysadil cca 80 druhů.     Tuto komoditu jsem nucen výrazně omezit a to ze dvou důvodů: tulipány musím pěstovat v přepravkách,jsou tím pracnější než ost.pěstované druhy a konečně v září začal Lídl prodávat holandské tulipány 2 kg za 199,-.A tomu se nedá konkurovat.           Prosím již neobjednávat