NARCISY

Narcisy

Narcis je prvním poslem jara. U nás v podhůří Hrubého Jeseníku - 20 km od Pradědu se často stává, že nádherné trubky zůstanou pod peřinou sněhu. Ale narcis je velmi otužilá květina.

Z druhů, které uvádím ve svém katalogu, je pro pěstování nejméně složité. Snesou jakékoliv půdy, kvetou ale nejlépe v polostínu. Hloubka výsadby podle velikosti cibule, podobně jako tulipány, spon rostlin větší, protože dceřiné cibulky vyrůstají kolem mateční. Hlodavci je nepoškozují, dokonce se doporučuje výsadba  s denivkami - vzájemně se ochraňují. Prakticky netrpí vážnými chorobami, po odkvětu se může vyskytnout poškození larvami pestřenky nebo háďátkem zhoubným. Ochrana proti fuzariové hnilobě je možná běžnými fungicidy.

Narcisy se rozděluji do 13 základních skupin, v katalogu mám 5 skupin a několik druhů botanických, které pěstuji na skalce.

Trubkovité narcisy - nejranější, vysoké narcisy s dlouhou trubkou, Velkokorunné narcisy - trubka je krátká u široká, Plnokvěté narcisy - okvětí je několikanásobně zdvojené, často s kontrastní barvou ve středu. Motýlokvěté narcisy mají jednoduché okvětí a menší zdvojenou pakorunku, často několikabarevnou. Poslední a nejkrásnější skupinou jsou Koláry nebo orchideokvěté narcisy. Mají velké okvětní lístky a výraznou zvlněnou a prokládanou pakorunku, která je často větší než okvětí. Velmi žádaná a šlechtěná sorta. 

Upozorňuji, že narcisy přesazuji cca po 3 letech, může se stát, že momentálně nebudou k dispozci. 

Narcisy - fotogalerie

Upozorňuji, že pěstování narcisů je u mne pouze doplňkovou činností a proto většinou nabízím pouze směs odrůd z uvedeného sortimentu a to většinou při osobním odběru.

Prosím již neobjednávat