KOSATCE

Kosatce

Kosatce - latinsky IRIS - jsou nenáročné, vzpřímené trvalky s hlízovitým kořenem. Jsou rozděleny do několika druhů podle způsobu použití. Pěstuji nízké kosatce (Iris barbata nana) s výškou rostliny 20-40 cm, které jsou výborné na okraje záhonů. Dále vysoké kosatce (Iris barbata elatior) vysoké od 70 - 110 cm, které jsou perfektní k řezu. V letošní fotogalerii jsou odrůdy od české firmy LUKONBULBS. Přesto neopomenu zmínit kultivar GYPSY LORD, který získal Dykesovu medaili za nejlepší kosatec v USA za rok 2016. Počítám, že letos bude kvést několik desítek skvělých nových kultivarů od ing. Slošiara, které doplním do fotogalerie pro rok 2020 nebo 2021.

Kosatce nevyžadují žádnou náročnou péči, přesto pár poznámek k pěstování. Nejsou náročné na půdu, kvetou spolehlivě na sluníčku i v polostínu. Hlízy se sázejí tak, aby část hlízy zůstala nad úrovní půdy. Na jaře se může přihnojit NPK (pozor na dusík) a na podzim použijeme fosforečná a draselná hnojiva. Nepoužívat čerstvý hnůj, možnost vzniku houbovitých onemocnění, např. bakteriální měkké hniloby, kdy hlíza zaměkne a zapáchá. Ochrana je diskutabilní, nejlépe vykopat i s okolní půdou. Největším škůdcem irisů je moucha květilka, jejiž larvy způsobují zahnívání květních poupat. Ochrana spočívá v použití insekticidů v době, kdy v listech nahmatáme květní stonek. Postřik opakovat po 14 dnech. A pokud se vám líbí brouk zlatohlávek, tak věřte, že hlavně bílé a světlé květy irisů miluje. Vám pak zbudou jen oči pro pláč. V případě vlhkého a teplého počasí mohou listy zahnívat. Tyto se odstraňují a použijí se vhodné fungicidy (střídat kvůli vzniku rezistence).

Spon výsadby je závislý na druhu a použití. Nízké kosatce vyniknou na okraji záhonu v řadě asi 20 cm od sebe. Pokud chceme irisy k řezu, zasadíme je do sponu 35 x 40 cm. Pokud chceme solitéru zasadíme vysoký iris do čtverce 30x30 ale ve stejné odrůdě pak nejlépe vynikne.

Kosatce - novinky v sortimentu 2019

Přehled kosatců je uveden ve fotogalerii níže. Pod fotografií je uveden název pěstované odrůdy. Objednávky v omezeném množství, cena 100 - 150,- Kč dle odrůdy.