KOSATCE

Kosatce

Kosatce - latinsky IRIS - jsou nenáročné, vzpřímené trvalky s hlízovitým kořenem. Jsou rozděleny do několika druhů podle způsobu použití. Pěstuji nízké kosatce (Iris barbata nana) s výškou rostliny 20-40 cm, které jsou výborné na okraje záhonů. Dále vysoké kosatce (Iris barbata elatior) vysoké od 70 - 110 cm, které jsou perfektní k řezu. V letošní fotogalerii jsou odrůdy od české firmy LUKONBULBS. Přesto neopomenu zmínit kultivar GYPSY LORD, který získal Dykesovu medaili za nejlepší kosatec v USA za rok 2016. Počítám, že letos bude kvést několik desítek skvělých nových kultivarů od ing. Slošiara, které doplním do fotogalerie pro rok 2020 nebo 2021.

Kosatce nevyžadují žádnou náročnou péči, přesto pár poznámek k pěstování. Nejsou náročné na půdu, kvetou spolehlivě na sluníčku i v polostínu. Hlízy se sázejí tak, aby část hlízy zůstala nad úrovní půdy. Doporučuje se sázet je na hrůbek. Dobře snášejí hnojení  hnojivy obsahující vápenec. Na jaře se může přihnojit NPK (pozor na dusík) a na podzim použijeme fosforečná a draselná hnojiva. Nepoužívat čerstvý hnůj, možnost vzniku houbovitých onemocnění, např. bakteriální měkké hniloby, kdy hlíza zaměkne a zapáchá. Ochrana je diskutabilní, nejlépe vykopat i s okolní půdou. Největším škůdcem irisů je moucha květilka, jejiž larvy způsobují zahnívání květních poupat. Ochrana spočívá v použití insekticidů v době, kdy v listech nahmatáme květní stonek. Postřik opakovat po 14 dnech. A pokud se vám líbí brouk zlatohlávek, tak věřte, že hlavně bílé a světlé květy irisů miluje. Vám pak zbudou jen oči pro pláč. V případě vlhkého a teplého počasí mohou listy zahnívat. Tyto se odstraňují a použijí se vhodné fungicidy (střídat kvůli vzniku rezistence).

Spon výsadby je závislý na druhu a použití. Nízké kosatce vyniknou na okraji záhonu v řadě asi 20 cm od sebe. Pokud chceme irisy k řezu, zasadíme je do sponu 35 x 40 cm. Pokud chceme solitéru zasadíme vysoký iris do čtverce 30x30 ale ve stejné odrůdě pak nejlépe vynikne.


Přehled vysokých a obrubových kosatců je uveden ve fotogalerii níže. Pod fotografií je uveden název pěstované odrůdy. Objednávka, cena 30,-  80,- Kč dle odrůdy.


Kosatce - novinky v sortimentu 2019

Přehled kosatců je uveden ve fotogalerii níže. Pod fotografií je uveden název pěstované odrůdy. Kultivary  od předního šlechtitele irisů ing . Slošiara vysazené v roce 2018 spolehlivě narostly a tak bylo možno snížit prodejní cenu na 50,- až 80,- Kč za kus podle odrůdy. Pouze odrůda GYPSY LORD (Dickensova medaile za kosatec roku 2015 v USA) .kde zůstává cena 120,- Kč Cena mini skalkových nebo obrubových kosatců ( výška 25-35 cm) je trvale snížena na 30,- ks

Kosatce - novinky v sortimentu 2020

Přehled kosatců je uveden ve fotogalerii níže. Pod fotografií je uveden název pěstované odrůdy. Novinky od předního pěstitele ing. Slošiara.  Ceny  50,- - 80,- Kč dle odrůdy.

Poznámka: Americké kosatce ing. Slošiara jsem v srpnu přesadil na nový záhon, omezené množství bude k dispozici v srpnu 2023. Obrubové kosatce bych mohl poslat na jaře 2023.