DENIVKY

Denivky

Denivky - anglicky daylily - jsou nenáročné, v našich podmínkách plně mrazuvzdorné trvalky. Mají tu zvláštnost, že kvetou pouze jeden den (od toho název daylily), ale protože současně nakvétají další pupeny, můžete krásu květů, které tvarem připomínají lilie, obdivovat několik týdnů...

Dlouhé hlízovitě ztlustlé kořeny zajišťují rostlině skvělé ukotvení v každé půdě. Kvetou v období červen-srpen, některé opakují květenství i na podzim. Rostou dobře na plném slunci, ale nevadí jim ani polostín. Rostlina vytváří několik lodyh vysokých 60 až 100 cm, které mají 20 až 50 květních pupenů. Květ moderní denivky je velký od 12 do 18 cm, u pavouků až 25 cm.

Pěstování denivek je velmi nenáročné a závisí na účelu. Jsou vhodné pro sadové užití, kdy rostliny ponecháváme jako soliteru i několik let bez přesazování a ta pak vytvoří až metrový koláč se 30-50 květy na několikanásobně větvených lodyhách. Pokud ovšem chcete spoustu různobarevných denivek, osvědčil se mi záhon pro dvořádek 50 cm a vzdálenost 35 cm. Je však nutné rostliny po 4-5 letech rozsadit, jinak se kořeny propletou. Na jaře je vhodné kromě očistění od uschlých listů přihnojit cereritem, není to ale nutné. Denivky prakticky netrpí žádnými nemocemi, příp.nahnilé listy se odstraňují mechanicky a ze škůdců jsou nejhorší srnky, které na jaře spásají srdíčka rostlin. V květnu je potřebný postřik proti třásněnce (VERTIMEX nebo jiný insekticid) . Na rozdíl od lilií a tulipánů je nemají rádi hlodavci a ve výsadbě použité narcisy a denivky se navzájem ochraňují. Kořeny,listy ani květy nejsou toxické, naopak v Orientě se údajně užívají i k přípravě jídel.

Moderní americké tetraploidní odrůdy denivek které pěstuji jsou v nekonečné paletě barev. Od bílé přes žlutou,červenou až po modrou v divokých kombinacích. I typy květů už mají své názvy -např. self je květ míchaný z několika barev nebo bicolor je květ dvou barev. Rozlišuje se velikost květu, nebo zřasení okvětních lístků. Rovněž většina moderních denivek příjemně voní.

S ohledem na to, že křížím různé druhy denivek, pěstuji pouze tetraploidní odrůdy a to z toho důvodu, že křížením diploidní a tetraploidní denivky se sice vytvoří semena, která jsou ale sterilní. Ve světě je ročně vypěstováno 3000 až 4000 nových kultivarů, introdukovaných je ale pouze zlomek. Cena kultivarů registrovaných v AHS v roce 2018 se pak v USA pohybuje kolem 250 až 900 dolarů.

Šlechtění denivek a vytváření nových kultivarů je ve světě stále se rozšiřující zálibou. I já patřím ke stovkám amaterských šlechtitelů pro které je každý nově vykvetlý kultivar potěšením a národním svátkem. Přitom křížení je velmi jednoduché a zvládne ho každý pečlivý amatér. Začal jsem v roce 2013 se 3 úspěšnými kultivary. Příští rok jich bylo 18 a v roce 2016 již 120, z toho 72 kvetlo v roce 2018, zbytek letos. Zároveň bude kvést část kultivarů z křížení 2017. Letos budu přesazovat celkem 214 kultivarů ze skleníku.

Denivky - genofond

Matečnice denivek získané od předních českých zahradnických firem, které používám ke šlechtění denivek. Převážně se jedná o americké tetraploidní denivky se zdvojenou chromozómovou vazbou (TET). Menší část skalkových denivek je s normální chromozómovou vazbou (DIP).

Denivky - vlastní kultivary

Protože prostory pro pěstování nových kultivarů na zahrádkářské osadě jsou limitovány, většinu kultivarů ve stáří 3 let jsem nucen nabídnout v burzách rostlin. Kultivary, které dál používám ke křížení mám zaregistrované v DATABÁZI DENIVEK ČR, která je vedena ve SZO GLADIRIS. Ceny kultivarů registrovaných pouze pod číslem křížení jsou pak výrazně nižší než denivky z genofondu. Tyto tříleté kultivary většinou nedělím, tzn. že každá rostlinka je unikát - a jejich cena je pak určována počtem lodyh, kdy cena je 20,- Kč za zelený vějířek na jaře. Vějířků je od 1 do 3, limit ceny za rostlinu je 50,- Kč. Ceny registrovaných rostlin (s názvem např. MEX 2016 MAZARIN ) nejsou na úrovni kultivarů US, ale jsou výrazně nižší . S ohledem na to, že pro šlechtění používám stále novější a dražší americké denivky, je pravděpodobnost, že cena mých kultivarů v budoucnu poroste. Část  kultivarů používám k dalšímu křížení. V srpnu doplním fotogalerii o cca 50 kultivarů 2016 (3 leté) a cca 70 kultivarů z roku 2017 (2 leté rostliny ). Budou evedeny pod číslem křížení např. MEX-2017-A 02-15.